Rekolekcje Wielkopostne online

Rekolekcje Wielkopostne online

Wielki Post to czas, który powinien prowadzić nas do refleksji nad własnym życiem, w kontekście męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wielu chrześcijan w tym okresie podejmuje trzy ćwiczenia: post, modlitwę i jałmużnę. Ludzie wierzący często uczestniczą w rekolekcjach wielkopostnych. W tym roku ze względu na pandemię w internecie można znaleźć propozycje rekolekcji online.

Katecheci w naszej szkole poszli jednak o krok dalej i zaprosili kilku rekolekcjonistów, którzy w dniach 22.03.21-30.03.21 spotkali się z uczniami poprzez Microsoft Teams.

Rekolekcjoniści: ks. diakon Dominik Truchan SDS, ks. diakon Wojciech Leśniak, Bracia Dominikanie poprowadzili rekolekcje zupełnie inne, niż te, w których uczestniczyliśmy dotychczas. Łącząc się online, starali się podczas dwóch godzin lekcyjnych pomóc młodzieży zatrzymać się na chwilę, spojrzeć w głąb siebie i zastanowić się nad własnym życiem.

Uczniowie mogli zastanowić się nad tym, co dał im sakrament bierzmowania, czy są katolikami CBŚP (Chrzest, Bierzmowanie, Ślub, Pogrzeb), czy potrafią prawdziwie kochać: siebie, drugiego człowieka i Boga. Młodzież została zachęcona do refleksji nad własnym życiem – co zrobić, by go nie zmarnować, jak żyć by móc być prawdziwie szczęśliwym.

Podsumowując ten czas, warto odnieść się do tego, jak oceniają go uczestnicy:

Kuba z klasy drugiej powiedział tak:

„Rekolekcje ks. Wojtka były bardzo przyjemne, ponieważ ksiądz poruszał wiele tematów, które dokładnie tłumaczył, więc wiele się pamięta i dobrze się zrozumiało ich sens. Nie były wcale nudne, jak to czasami bywa, a wręcz dzięki temu, że nie trzeba było robić jakichś zadań, odpowiadać na pytania itd. można było się spokojnie wsłuchać i dużo dowiedzieć.”
Paweł z klasy pierwszej napisał: „Dziękuję bardzo za super rekolekcje. Były one dla mnie ważne, z powodu opóźnionego bierzmowania, do którego w końcu przystąpię. Życzę powodzenia i radości w dalszej pracy ks. Dominikowi.”

Mateusz z klasy pierwszej opisał rekolekcje następująco: „To był ciekawy czas z kilku powodów. Ks. Wojciech, omówił problemy XXI w., z którymi codziennie mamy styczność. Uświadomił mi pewne kwestie, na które nie zwracałem wcześniej uwagi”.

Młodzież podczas tegorocznych rekolekcji wzięła również udział w Drodze Krzyżowej online opartej na życiu Jacquesa Fescha – człowieka skazanego na karę śmierci za morderstwo, który nawrócił się w więzieniu na kilka miesięcy przed wykonaniem wyroku.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim naszym Rekolekcjonistom oraz młodzieży, że pomimo pandemii udało się spotkać online, by móc wspólnie przygotować się do Świąt Wielkanocnych.

Na zbliżające się Święta, życzymy byście „nigdy nie pozwolili na to, by cokolwiek tak bardzo wypełniło was smutkiem, że przez to zapomnielibyście radości zmartwychwstałego Chrystusa” (Matka Teresa z Kalkuty).

Katecheci ZSE nr 1

Skip to content