Nic o nas bez nas – praktyki zawodowe odpowiedzią na potrzeby uczniów i rynku pracy


Dziś naszych uczniów, którzy są w trakcie stażu w ramach programu Erasmus + w Maladze, odwiedził Dyrektor ZSE nr 1 – Pan Andrzej Matyja. Wizyta umożliwiła dyrekcji przyjrzeć się jak przebiegają praktyki zawodowe, skontrolować poziom realizacji programu oraz zapoznać się z opiniami uczniów i opiekunów.


W niedzielę 19. maja uczniowie biorący udział w hiszpańskich praktykach zagranicznych w ramach programu Erasmus + wzięli wraz z opiekunami udział w wycieczce do Grenady. Podczas zwiedzania tego pięknego miasta towarzyszyła nam przewodniczka Ana.

Wideo:


W sobotę 18. maja uczniowie po całym tygodniu pracy wyruszyli na miasto na wieczorne zwiedzanie muzeów w Maladze w ramach akcji Europejska Noc Muzeów 2019. Nasi uczniowie przebywają tam na praktykach zagranicznych, dzięki programowi Erasmus+. Zapraszamy do galerii zdjęć:


Nasi uczniowie są w trakcie realizacji swoich projektów w wirtualnej rzeczywistości, a tym czasem zapraszamy do galerii zdjęć i relacji wideo:

Wideo:


Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki naszych uczniów do Drezna i manufaktury Volkswagena.


W chwilach wolnych od praktyk nadszedł czas na spacer po ulicach Lipska:


„9. maja byliśmy w fabryce BMW w Lipsku gdzie oglądaliśmy linie produkcyjne modeli samochodów i3 i i8. Fabryka ta produkuje jedyny na świecie samochód z masy włókna węglowego, a także samochód sportowy jakim jest i8 posiadający napęd hybrydowy.

Na początku każdy uczestnik wycieczki otrzymuje audioguide ze słuchawką oraz identyfikator. Zwiedzanie fabryki zaczęliśmy od podstaw budowy samochodu, a zakończyliśmy na gotowym modelu. Poznaliśmy techniki tworzenia większości elementów pojazdów od środka. Znaczna część prac przy budowie samochodu wykonują roboty odpowiednio do tego zaprogramowane, gdyż robienie pojedynczych elementów (np. karoserii) przez człowieka byłoby zbyt czasochłonne. Pracownicy mają swoje zadania, jak eliminowanie usterek, czyszczenie części itp. Cała fabryka jest bardzo duża i składa się z kilku budynków, dlatego po przejściu pierwszego, jechaliśmy autokarem do kolejnego. Ciekawym faktem jest to, że cała fabryka dba o ochronę środowiska. Między innymi na zewnątrz możemy zauważyć cztery potężne turbiny wiatrowe zasilające fabrykę BMW w 70%. Tworzywa sztuczne i lakiery są odzyskiwane z powietrza przez filtry wodne i ponownie wykorzystywane w produkcji. Na terenie fabryki hodowane są pszczoły, których miód rozprowadzany jest wśród jej pracowników.”

Relacja: Marcin Dydyk, Paweł Mastalerz, Arkadiusz Sarga, Jakub Dziedzic (kl. 3I)


W 1943r. przy Theklaer Strasse w Lipsku zostały założone dwa podobozy KZ Buchenwald. Od 800 do 1 tys. więźniów, głównie Żydów, musiało tu pracować przy produkcji broni. W dniu 13 kwietnia 1945 r. więźniowie tych i innych obozów w Lipsku zostali wyprowadzeni w marszu śmierci. Ci, którzy nie byli zdolni do marszu, zostali zamknięci w jednym z baraków (304 osoby). W dniu 18 kwietnia 1945 na rozkaz gestapo i dyrekcji fabryki członkowie SS i Volkssturmu podpalili barak i zabijali każdego, kto próbował uciec. Wg. relacji przeżyło tylko 67 osób.  Zabici zostali pochowani na Cmentarzu Południowym (Südfriedhof), gdzie pamiątkowy kamień przypomina o ich losie.

 


„Na dzień 01.05.2019 r. zaplanowaliśmy grupową wycieczkę do ZOO w Lipsku. W porannych godzinach wraz z opiekunami wyruszyliśmy pociągiem ze Schkeuditz do Lipska a następnie udaliśmy się w nasze docelowe miejsce tramwajem. Po odczekaniu w kolejce po bilety, oraz przejściu przez ogromną bramę, w małych grupkach, każda w innym kierunku udaliśmy się na zwiedzanie tej atrakcji.

Samo zoo podzielone było na 7 sektorów, z czego każdy osobno odpowiadał innemu kontynentowi. Dlatego też zwierząt było bardzo wiele. Mimo tego, że po terenie ZOO przemieszczaliśmy się równym i całkiem szybkim tempem, to aby przejść je całe potrzebne były nam 3 godziny. Jednak sektorem, który nas zainteresował najbardziej była strefa tropików. Cała znajdowała się pod kopułą o obwodzie 1 hektara. Była tam możliwość przepłynięcia tego specjalną łódką. Niestety, z powodu lekko ograniczonego czasu około godziny 16 musieliśmy wracać do ośrodka.

Uważam, że wycieczka wypadła fantastycznie, gdyż nigdy nie byliśmy w takiego typu ZOO, oraz zdołaliśmy się dowiedzieć wielu interesujących ciekawostek i zaobserwować zachowania różnych unikatowych zwierząt.”

Relacja: Tomasz Kołek (kl. IIIA)


Po całym tygodniu praktyk i wycieczce na Gibraltar nadszedł czas na weekendowe spacery, podczas których mieliśmy okazję zwiedzić m.in.:

  • Muzeum Pabla Picasso, w którym znajduje się ponad 200 dzieł słynnego malarza.
  • Mauretańska twierdza Alcazaba – położona na wzgórzu z widokiem na morze i ogrodem z fontannami.
  • Katedra Wcielenia w Maladze

W sobotę 11 maja uczniowie odbywający staż zagraniczny w Hiszpanii wraz z opiekunami i przewodnikiem odbyli wycieczkę na Gibraltar, który jest brytyjskim terytorium zamorskim na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki. Obecnie terytorium to jest również przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Wielką Brytanią i Hiszpanią. Spór ten zaostrzył się po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej.

Gibraltarskie małpy – magoty to jedyna żyjąca w stanie wolnym populacja małp na kontynencie europejskim. Legenda głosi, że jak długo małpy będą zamieszkiwały Gibraltar, tak długo pozostanie on w rękach brytyjskich.

Nie sposób nie wspomnieć o słynnej drodze w pobliżu portu lotniczego Gibraltar, położonego ok. 500 metrów od centrum skalistego półwyspu. To jedyne lotnisko obsługujące terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Znajduje się tu jedno z najbardziej niesamowitych skrzyżowań na świecie. Pas startowy przecięty jest bowiem drogą Winston Churchill Avenue, prowadzącą do przejścia granicznego z Hiszpanią. Na czas startu i lądowania samolotów ruch samochodów jest oczywiście wstrzymywany.

W Gibraltarze 4 lipca 1943 roku ok. godz. 23:06 czasu lokalnego doszło także do katastrofy lotniczej. Zginęło w nim 16 osób, w tym Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski. W celu zbadania katastrofy przeprowadzono kilka niezależnych śledztw. Nie wszystkie ciała ofiar zostały odnalezione. Historycy nie osiągnęli konsensusu co do przyczyn i okoliczności, jakie towarzyszyły zdarzeniu.

 

 

Gibraltar zajmuje niewielki półwysep nad Cieśniną Gibraltarską, oddzielającą Europę od Afryki. Od wybrzeży Maroka dzieli go ok. 20 km, a od Hiszpanii oddziela go jedyna granica lądowa długości ok. 1200 m.


Poniżej przedstawiamy Państwu galerię zdjęć oraz krótkie wideo z miejsca praktyk naszych informatyków przebywających na stażu zagranicznym w Maladze w ramach programu Erasmus +:

Wideo:


W sobotę 4 maja grupa naszych uczniów przebywająca na stażu w Maladze wybrała się wraz z opiekunami na pierwszą zorganizowaną wycieczkę do Sevilli. Towarzyszką naszego zwiedzania była hiszpańska przewodniczka Ana.

Przy okazji poznaliśmy smak świeżo zerwanych pomarańczy…

Uczyliśmy się prostych kroków tańca Flamenco…

Po czym zmęczeni wróciliśmy do Malagi.

Po zregenerowaniu sił nadszedł czas na weekendowy odpoczynek:


„Grająca beczka”

Pomnik Jochana Wolfganga Goethe’go

Lipsk upamiętnił pobyt poety pomnikiem w centrum miasta, a także dwoma pomnikami w pasażu Mädlerpassage, przedstawiającymi postacie z „Fausta”. Piwnica Auerbacha (Auerbachs Keller) i związana z nią legenda o jeździe Fausta na beczce wywarły na Goethem takie wrażenie, że stała się w jego dramacie jedynym miejscem rzeczywiście istniejącym.

Pomnik Jana Sebastiana Bacha

Tu właśnie w Lipsku przez 27 lat żył i pracował w kościele, jako kantor, a ze swą liczną rodziną mieszkał obok, w budynku mieszczącym także szkołę i chłopięcy chór, najstarszy jaki istnieje w Niemczech, nieprzerwanie od 1212 r.

Prochy kompozytora znajdują się w kościele Św. Tomasza (za naszymi plecami na zdjęciu). Umieszczono je w kościelnej krypcie, w nagrobku opatrzonym miedzianą płytą. W 1908 obok kościoła ustawiono pomnik autorstwa Carla Seffnera.

Współczesne Forum Lipska (Zeitgeschichtliches Forum)

Przed alegorycznym pomnikiem przedstawiającym dwa systemy totalitarne hitlerowski i stalinowski. Budynek Muzeum historii NRD i pokojowej rewolucji – upadku komunizmu.

Praktyczna nauka zawodu

Zajęcia odbywają się w podziale na grupy. Przyszli informatycy dojeżdżają ze Schkeuditz do centrum Lipska gdzie odbywają się zajęcia do godz. 15.

Bitwa Narodów pod Lipskiem

Bitwa Narodów w październiku 1813 roku była decydującym starciem w wojnach wyzwoleńczych z Napoleonem i rozegrała się na przedpolach Lipska. Wydarzenie to, w którym walczyło około pół miliona żołnierzy i zginęło ponad 110 tysięcy ludzi. Była największą bitwą XIX wieku. Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia w 1913 roku poświęcono Pomnik Bitwy. Został wzniesiony w miejscu, w którym odbyły się najbardziej zaciekłe walki i poległo najwięcej żołnierzy.


28. kwietnia 2019 roku 30 uczniów z klas trzecich informatycznych wyruszyło w podróż do pięknej Malagi, aby odbyć staż zagraniczny w ramach programu Erasmus +. Lot samolotem dla wielu uczniów był nowym doznaniem, które z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.

Po dotarciu na miejsce nasi informatycy zostali przywitani przez hiszpańskie rodziny oraz zaproszeni do domów ich pobytu na najbliższe 4 tygodnie. Przedstawicielka firmy pośredniczącej wręczyła wszystkim pakiet powitalny, zawierający mapkę Malagi, kartę komunikacji miejskiej, harmonogram praktyk oraz listę najczęściej używanych zwrotów hiszpańskich z polskim tłumaczeniem.

Następnego dnia uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni do siedziby firmy Tribeka Training Lab S.L. na spotkanie organizacyjne oraz wycieczkę po Maladze.

Nazajutrz wybraliśmy się do firmy Polo Digital, w której nasza młodzież spędzi wiele godzin w ciągu najbliższych tygodni nad projektami zawierającymi naukę takich zagadnień jak: wirtualna rzeczywistość, programowanie w językach Java, C# itp.

Hiszpański opiekun dokonał podziału na 10 zespołów 3-osobowych, dzięki czemu praca będzie mogła być dostosowana poziomem do umiejętności danej grupy. A po pracy czas na relaks…


Wycieczka zawodowa do InPost (10 kwietnia 2019):


Wycieczka zawodowa to TeleFonika Kable (8 kwietnia 2019):

 


Dnia 3. kwietnia w auli szkolnej osoby zakwalifikowane do wyjazdu na staż zagraniczny miały okazję spotkania z prawnikiem.


Dnia 6 marca beneficjenci projektu Erasmus + brali udział w X Dniu Kariery Zawodowej na terenie Kampusu Wielickiego. Była to wycieczka zorganizowana przez psycholog szkolną p. Elżbietę Zabrzeńską w ramach doradztwa zawodowego.

Uczniowie skorzystali z prelekcji:

-Planowanie kariery zawodowej Joanna Kowalik

-Doradca zawodowy WUP Kraków

-Pracuj z nami – prelekcja przygotowana przez Policję (dotyczy także ofert pracy w Policji dla informatyków)

-Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej- Monika Mostowik-Wanat firma Hitachi Vantara

Wycieczka była okazją, aby przeglądnąć stoiska i dopytać przedstawicieli uczelni o szczegóły rekrutacji, a rekruterów z zakładów pracy na temat możliwości zatrudnienia.


18. grudnia w auli szkolnej odbyło się spotkanie pedagoga szkolnego z uczniami klas wyjeżdżających na praktyki w ramach programu Erasmus+. W spotkaniu poza pedagogiem uczestniczył Bartek – uczeń klasy IV D, który opowiadał o swoich doświadczeniach, odczuciach oraz przebiegu praktyki zagranicznej na której przebywał w ubiegłym roku. Gościem był również student z Hiszpanii Dany, przybywający w Polsce od kilku miesięcy, mówiący o zwyczajach, różnicach kulturowych oraz życiu w tym kraju.

Spotkanie miało na celu przygotować uczniów wyjeżdżających do Niemiec oraz Hiszpanii do radzenia sobie w nowych sytuacjach, walki ze stereotypami oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz rozstania z bliskimi. W tłumaczeniach pomagał nam nauczyciel języka angielskiego – Artur Łabudzki.

 


W dniu 15.11.2018r. w auli szkolnej odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów w ramach projektu Erasmus+ „Nic o nas bez nas – praktyki zawodowe odpowiedzią na potrzeby uczniów i rynku pracy”. Kurs przeprowadzili studenci medycyny Collegium Medicum UJ.


W dniu 20.09.2018r. w szkolnej gablocie ukazała się lista osób zakwalifikowanych na staż zagraniczny wraz z listą rezerwową.


Regulamin rekrutacji Erasmus + (22.06.2018)

Skip to content