POMNIK NARODÓW W LIPSKU

POMNIK NARODÓW W LIPSKU

W środę 17 maja wybraliśmy się po praktykach na wycieczkę do Lipska aby zobaczyć największy monument Europy – pomnik Bitwy Narodów (Völkerschlachtdenkmal). Jest to największy obelisk Niemiec z platformą widokową na wysokości 91 metrów, upamiętniający bitwę koalicji antyfrancuskiej z wojskami Napoleona w 1813 roku. Dzisiaj przekształcony w europejski pomnik pokoju. Jest on najbardziej znanym symbolem Lipska. Pomnik powstał w latach 1858–1913 według projektu architekta Brunona Schmitza i  ma przypominać o decydującym zwycięstwie sojuszniczych armii nad wojskami Bonapartego w 1813 roku.  Bitwa pod Lipskiem, znana jako bitwa narodów stoczona została pod Lipskiem w dniach 16-19  października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji  i  Szwecji).

Skip to content