Wiadomości

Andrzejki

Drodzy Wychowankowie!

Wkrótce Andrzejki!!! Niestety, nie możemy, jak co roku, wspólnie spędzić tego wyjątkowego wieczoru, podczas którego zgodnie z tradycją mogliśmy dowiedzieć się, co czeka nas w niedalekiej przyszłości, potańczyć przy dobrej muzyce, pożartować i zrelaksować się. Spróbujemy jednak przypomnieć Wam skąd się wziął zwyczaj obchodzenia Andrzejek.
Andrzejki, inaczej Jędrzejki lub Jędrzejówki, to wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, gdy zapadnie zmierzch. W obecnych czasach to magiczne święto cieszy się dużą popularnością. Tego dnia organizuje się huczne imprezy w gronie przyjaciół. Jest to ostatnia okazja do zabaw przed Adwentem, czasem refleksji, postu piątkowego, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Naukowcy nie są zgodni co do historii powstania Andrzejek. Jest kilka teorii. Jedna wskazuje na greckie pochodzenie tego święta, ponieważ św. Andrzej- Andros w greckim tłumaczeniu oznacza męża, mężczyznę.  Inni dopatrują się związków tej tradycji w starogermańskim kulcie boga Freyera. Chrześcijanie natomiast modlili się do św. Andrzeja o szczęśliwe i długie małżeństwo. Obrzędy andrzejkowe znane są z XII wieku, jednak istnieją dowody, że ta tradycja jest jeszcze starsza.Dawniej wierzono, że tego magicznego dnia wrota przyszłości się otwierają i uchylają rąbka tajemnic dotyczących miłości. W Wigilię św. Andrzeja dziewczęta wróżyły w Katarzynki a kilka dni wcześniej chłopcy. Jednak panowie nie świętowali z zapałem tego dnia i zwyczaj uległ zapomnieniu około XIX wieku. Obecnie ludzie coraz mniej są przesądni, nie wierzą w zabobony. Stare zwyczaje ludowe traktują z przymrużeniem oka. Dziś wróżby andrzejkowe traktuje się bardziej jako formę dobrej zabawy i rozrywki niż wyrocznie. Zmienił się też zwyczaj oddzielnego obchodzenia tego święta. Teraz chłopcy i dziewczęta bawią się razem.

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”

Lanie wosku przez dziurkę od klucza, przebijanie serc z imionami chłopca/dziewczyny oraz czytanie co nam los przyniesie z kart oraz z symboli ukrytych pod wybranym kubkiem – to najbardziej popularne przykłady zabaw odbywających się w Wigilię św. Andrzeja.
Możecie wybrać kilka z nich i wywróżyć sobie przyszłość w gronie najbliższych Wam osób. Koniecznie zapiszcie co wam wyszło, żeby  za rok sprawdzić czy wróżba się spełniła !
Życzymy udanej zabawy!
Wychowawczynie: Iwona Dziedzic i Bożena Janik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *