Brak kategorii

DRODZY MATURZYŚCI (I WSZYSCY POZOSTALI WYCHOWANKOWIE)!

 

Nastały ciężkie chwile, które wcześniej czy później pójdą w zapomnienie. Dlatego musimy myśleć o swojej przyszłości: dalszej nauce w ławkach szkolnych, przygotowaniu się do egzaminów zawodowych i matury, uzyskaniu jak najlepszych wyników na świadectwie, o zdobyciu zadowalającej pracy.
Drogi Maturzysto! Mało czasu zostało na naukę, a materiału do powtórki nie ubywa? Oto krótka instrukcja, jak uczyć się szybko i efektywnie, która na pewno przyda się również Wychowankom z młodszych klas. Zapraszamy więc do lektury!.
Matura i inne egzaminy zbliżają się wielkimi krokami, jesteście zmuszeni sami pokierować swoim przygotowaniem do nich. Nie przerażajcie się, na pewno zdążycie. Tym, którzy o egzaminach myślą z pewnym lękiem, a na biurkach mają grube woluminy nieprzerobionego materiału, dedykujemy krótki przewodnik po technikach szybkiej nauki i zapamiętywania.

SZYBKA I EFEKTYWNA NAUKA

Oczywiście najlepszym sposobem nauczenia się czegoś jest dogłębne zrozumienie danego problemu przez poszerzanie wiedzy i konfrontowanie jej w różnych źródłach. Brakuje na to czasu? W takim wypadku trzeba pójść na skróty. Zanim usiądziesz do nauki, zastanów się, w jaki sposób najłatwiej przyswoić informacje.
Jeśli jesteś wzrokowcem, to najwięcej zapamiętujesz czytając lub oglądając obrazki. Słuchowcy po wyjściu z lekcji są w stanie zacytować nauczyciela. Kinestetycy uczą sie przez doświadczenie, a największe skupienie osiągają, ruszając pod stołem nogami lub stukając długopisem o blat biurka.
Tylko niewielka część z Was jest zdecydowanie jednym z tych typów. Większość ma cechy dwóch lub nawet trzech z nich, ale jeden zawsze jest dominujący. Kiedy już ustalisz, którym typem jesteś, łatwiej Ci będzie uczyć się efektywnie. Ale pamiętaj! Najlepsze rezultaty osiągasz, kiedy krzyżujesz metody nauki charakterystyczne dla poszczególnych typów i dostarczasz swojemu mózgowi różnych wrażeń. Poniższe rady pomogą Ci w osiągnięciu celu, by dobrze przygotować się do egzaminu.

PRZYGOTUJ PRZESTRZEŃ DO NAUKI !

Znajdź takie miejsce, w którym będziesz wystawiony na jak najmniejszą liczbę niepożądanych bodźców. Ważne, aby w tej przestrzeni nic nie rozpraszało Twojej uwagi. Każde odejście od książek to wyrwanie mózgu ze stanu skupienia. Aby przywrócić pełną koncentrację na zarzuconym temacie, Twój umysł może potrzebować od 15 minut do nawet 1 godziny! Dlatego ważne jest mądre wybranie przestrzeni do nauki.

NAGRYWAJ I ODSŁUCHUJ!

Weź telefon i nagraj siebie czytającego materiał, który musisz przyswoić. Masz problem ze słuchaniem swojego głosu? Nie przejmuj się, niemal każdy ma podobne uczucia. Odsłuchując, staraj się skupić na nagranych treściach, a nie na swoim głosie. Dzięki tej metodzie łączysz dwa rodzaje przyswajania wiedzy – wzrokową i słuchową. Stosując ten zabieg zapamiętasz więcej.

SPISZ TO, CO ZAPAMIĘTAŁEŚ!

Nagrałeś treści i odsłuchałeś? Świetnie! Teraz spisz to, co zapamiętałeś. Nie jest tego wiele? Odsłuchaj swoje nagranie jeszcze raz, a później włącz je od początku i zacznij ponownie spisywać to, co zapamiętałeś. Tym razem nie skupiaj się na treści nagrania. Skup się na tym, co pamiętasz oraz na tym, aby Twoje notatki były jak najbardziej szczegółowe.

UPORZĄDKUJ NOTATKI!

Masz już notatki, ale są chaotyczne? Wyłącz nagranie. Przejrzyj notatki i spisz je jeszcze raz, tym razem porządkując treść. Nadawaj tytuły, używaj punktorów, podkreślaj. Staraj się, aby zapiski były uporządkowane, logiczne i przejrzyste. Ten etap szczególnie sprzyja wzrokowcom, którzy stanowią większość naszego społeczeństwa.

POWTARZAJ!

Nie zachęcamy do uczenia się na pamięć (chyba, że jest to akurat potrzebne), ale powtarzanie jest absolutną koniecznością w procesie uczenia się. Przeczytaj całość notatek, zamknij je i spróbuj je zreferować w takiej kolejności, w której są one zapisane. Jeżeli trafimy na coś, czego nie pamiętamy, nie idź dalej, tylko otwórz notatki i czytaj je od początku. Ponownie zaczynamy referowanie wszystkich treści. Ta metoda zabiera więcej czasu, ale daje absolutną pewność zapamiętania materiału.

SPISZ WSZYSTKO Z PAMIĘCI!

Wydaje Ci się, że wszystko już wiesz? Spróbuj spisać wszystko z pamięci i dokładnie przyjrzyj się swojej pracy, sprawdź czy to, co napisałeś jest zrozumiałe i logiczne. Czy naprawdę rozumiesz napisane treści? Ten etap pozwoli Ci wyłapać błędy i braki Twojego rozumowania i szybko je naprawić.

WYCHOWANKU!

PAMIĘTAJ O ROBIENIU PRZERW PODCZAS UCZENIA SIĘ, NIE ZARYWAJ NOCY, NIE UCZ SIĘ DO OSTATNIEJ CHWILI PRZED EGZAMINEM. TWÓJ MÓZG DZIAŁA LEPIEJ, GDY JESTEŚ WYSPANY, WYPOCZĘTY I ODPOWIEDNIO ODŻYWIONY. PO NAUCE ZRELAKSUJ SIĘ (PAMIĘTAJ, ŻE W CZASIE EPIDEMII KORONAWIRUSA TYLKO W DOMU!). MYŚL POZYTYWNIE! TRZYMAMY KCIUKI ZA WAS WSZYSTKICH!

TRZYMAJCIE SIĘ ZDROWO!

opracowały:
Bożena Janik
Iwona Dziedzic


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *