Projekt z młodzieżą z Bremerhaven

Projekt z młodzieżą z Bremerhaven

Za nami kolejne międzynarodowe spotkanie, po którym pozostał niedosyt i ochota na więcej. W dniach 26-30.05.2025 ponownie gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży z Schulzentrum Carl von Ossietzky – Oberstufe z Bremerhaven w Niemczech. Temat tegorocznego projektu brzmiał: „Razem przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi”. W trakcie wizyty podpisano porozumienie o partnerstwie szkół, co oznacza, że będziemy dążyć do organizacji podobnych projektów w przyszłości, aby wzmocnić wartość tolerancji, godności ludzkiej i zrozumienia.

Nasi uczniowie i uczennice, którzy uczestniczyli w działaniach, poproszeni o podsumowanie projektu, podzielili się opiniami, które zamieszczamy poniżej:

„Projekt był bardzo fajny, bardzo mi się podobało rozmawianie z osobami z innego kraju mimo barier językowych. Ludzie byli bardzo przyjaźni i przyjemnie się z nimi integrowało.”

„Niektóre z osób, które poznałem na projekcie były otwarte i chętne do rozmowy. Dobrze się z nimi rozmawiało, a głównie słuchało rozmów po angielsku z powodu bariery językowej.”

„Uważam, że spotkanie przebiegło bardzo pozytywnie. Bardzo podobały mi się zadania, w których musieliśmy współpracować mimo barier językowych oraz wyrażanie zdania na temat rasizmu (głównego tematu spotkania). Uważam jednak, że wspólne robienie prezentacji nie było tak przyjemne jak reszta programu.”

„Według mnie, było bardzo ciekawie. Lekcje odbywały się w sposób prosty i fajny. Było warto brać udział w tym projekcie. Według mnie mogło być więcej wyjść.”

„Było trochę mało czasu na rozmowy itp. (czasu wolnego), ale ogólnie bardzo fajnie. Na pewno będę dobrze wspominać ten czas i powtórzyłbym to wydarzenie.”

„Projekt był realizowany w fajny sposób, tematy były dobrze dobrane i realizowane w przyjemnej atmosferze z grupą z Niemiec”

„Projekt z tego tygodnia był bardzo fajny i rozwijający, mogliśmy poznać się z fajnymi ludźmi i porozmawiać na fajne tematy. Jeżeli będzie taka możliwość to na pewno wezmę udział w takim projekcie ponownie. Jedyną rzeczą, która mi się nie podobała to losowe dobieranie ludzi do grupy. Pierwszego dnia poznaliśmy się już z ludźmi, z którymi się polubiliśmy, a potem musieliśmy pracować z ludźmi, z którymi nie bardzo chcieliśmy pracować.”

„Uważam, że projekt Erasmus to wyjątkowe doświadczenie dla uczniów. Umożliwia nie tylko praktyczne wykorzystanie języka angielskiego w codziennej komunikacji z rówieśnikami, lecz także pozwala lepiej zrozumieć życie i kulturę w innym kraju.”

„Uważam, że projekt był bardzo pouczający. Dzięki temu projektowi jeszcze lepiej zrozumiałem, jak ważna jest tolerancja i szacunek wobec innych. Wydaje mi się, że był to za krótki czas, żeby się lepiej poznać z gośćmi.”

„Spodziewałam się, że będę mówić tylko po angielsku, a jednak udało mi się też rozmawiać po niemiecku i nawet przekazać kilka słów po polsku. Poznałam tam osoby, z którymi naprawdę dobrze się dogadywałam, wymieniliśmy się kontaktami. No i pierwszy raz musiałam stać w kolejce do damskiej łazienki w naszej szkole.”

„Udział w projekcie był dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Dzięki wspólnym zajęciom z uczniami z Niemiec mogłam przełamać barierę językową i lepiej poznać ich kulturę.”

„To był naprawdę rozwijający projekt i cieszę się, że nasza szkoła bierze udział w takich inicjatywach  fajnie mieć szansę na coś więcej niż zwykłe lekcje.”

„Uważam, że projekt był bardzo dobrze zorganizowany wszystkie zadania były świetne do integracji między uczestnikami i myślę, że nie ma dużo rzeczy do zmiany, żeby projekt był lepszy. Temat projektu był świetny i potrzebny dzisiejszej młodzieży.”

O projekcie można przeczytać również na stronie partnera:

projekt tygodniowy

* po niemiecku: https://erasmus.cvo-gyo.de/2025/05/31/liebe-gruesse-aus-krakau-2/

* po angielsku: https://erasmus.cvo-gyo.de/en/2025/05/31/greetings-from-krakow/

partnerstwo szkół

* po niemiecku: https://erasmus.cvo-gyo.de/2025/05/31/schulpartnerschaft-mit-krakau/

* po angielsku: https://erasmus.cvo-gyo.de/en/2025/05/31/school-partnership-with-krakow/