Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

W dniach 3-6 kwietnia 2023 roku odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie. W ramach projektu, 10 uczniów oraz Dyrektor Szkoły Marco Cocejus i nauczycielka hiszpańskiego Theresie Kohls z Goethe-Gymnasium w Lipsku odwiedzili naszą szkołę. Młodzież niemiecka zamieszkała w internacie szkolnym, a grupą opiekowali się uczniowie z klasy 1A. Tematem przewodnim spotkania były Legendy Krakowa.

W trakcie wymiany młodzieży odbyły się różnego rodzaju warsztaty integracyjne, zajęcia z wykorzystaniem technik multimedialnych, wspólne posiłki oraz uczestnictwo w zajęciach w szkole ( np. Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych czy oglądanie finału Krakowskiego Wieloboju Siłowego). Uczniowie mieli okazję zwiedzić Kraków i poznać polską kulturę. Komunikacja między uczestnikami odbywała się w dwóch językach: angielskim i niemieckim.

Projekt wymiany młodzieży był dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży ( organizacji utworzonej przez rządy obu krajów w 1991r.). W trakcie wymiany panowała przyjazna atmosfera. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wydarzenia i liczą na kontynuację tego typu projektów w przyszłości.

Wymiana młodzieży to doskonała okazja dla młodych Polaków i Niemców, aby poznać się i nawiązać nowe przyjaźnie, poszerzyć swoje horyzonty jak również nauczyć się języka obcego. Takie projekty są również ważne w kontekście budowania wspólnej odpowiedzialności za kształtowanie przyszłości wolnej Europy oraz wzmacniania współpracy międzynarodowej.

Skip to content