Chrześcijaństwo a Judaizm

Chrześcijaństwo a Judaizm

W dniu 1 czerwca 2022 klasa 2A pod opieką wychowawcy p. Andrzeja Rejmana i p. Renaty Chrzanowskiej w ramach wycieczki „Chrześcijaństwo a Judaizm” odwiedziła kilka wyjątkowych miejsc w Krakowie. Pierwszym punktem na naszej trasie była Cerkiew Greckokatolicka przy ul. Wiślnej, gdzie spotkaliśmy się z księdzem proboszczem Piotrem Pawliszcze, który w interesujący sposób przypomniał nam historię Unii Brzeskiej, przybliżył podstawowe podobieństwa i różnice pomiędzy Kościołem Rzymsko-katolickim i Grecko-katolickim, opowiedział o wspaniałym ikonostasie zaprojektowanym przez Jana Matejkę. Mieliśmy również okazję zobaczyć prezbiterium, znajdujące się za ikonostasem.

Następnie udaliśmy się do Bazyliki Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu, gdzie oglądnęliśmy witraże i polichromie Stanisława Wyspiańskiego oraz Drogę Krzyżową pędzla Józefa Mehoffera.

Kolejnym przystankiem podczas naszej wycieczki był Kościół Ewangelicko-Augsburski przy ul. Grodzkiej, w którym spotkaliśmy się z księdzem proboszczem  Łukaszem Ostruszką. Pastor przedstawił nam krótką historię reformacji oraz Ewangelików w Krakowie. Następnie zwiedziliśmy wystawę czasową poświęconą Biblii.

Z ulicy Grodzkiej wyruszyliśmy na Kazimierz. Tu odwiedziliśmy  Synagogę i cmentarz Remuh. Zobaczyliśmy grób rektora szkoły talmudycznej Mojżesza Isserlesa, do którego pielgrzymują Żydzi z całego świata.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy w lodziarni świętując Międzynarodowy Dzień Dziecka. Składamy serdeczne wyrazy wdzięczności ks. proboszczowi Piotrowi Pawliszcze, z którym współpracujemy od wielu lat oraz ks. proboszczowi Łukaszowi Ostruszce.

Skip to content