„Nic o nas bez nas” – Gibraltar

„Nic o nas bez nas” – Gibraltar

W sobotę 11 maja uczniowie odbywający staż zagraniczny w Hiszpanii wraz z opiekunami i przewodnikiem odbyli wycieczkę na Gibraltar, który jest brytyjskim terytorium zamorskim na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki. Obecnie terytorium to jest również przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Wielką Brytanią i Hiszpanią. Spór ten zaostrzył się po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej.

Gibraltarskie małpy – magoty to jedyna żyjąca w stanie wolnym populacja małp na kontynencie europejskim. Legenda głosi, że jak długo małpy będą zamieszkiwały Gibraltar, tak długo pozostanie on w rękach brytyjskich.

Nie sposób nie wspomnieć o słynnej drodze w pobliżu portu lotniczego Gibraltar, położonego ok. 500 metrów od centrum skalistego półwyspu. To jedyne lotnisko obsługujące terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Znajduje się tu jedno z najbardziej niesamowitych skrzyżowań na świecie. Pas startowy przecięty jest bowiem drogą Winston Churchill Avenue, prowadzącą do przejścia granicznego z Hiszpanią. Na czas startu i lądowania samolotów ruch samochodów jest oczywiście wstrzymywany.

W Gibraltarze 4 lipca 1943 roku ok. godz. 23:06 czasu lokalnego doszło także do katastrofy lotniczej. Zginęło w nim 16 osób, w tym Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski. W celu zbadania katastrofy przeprowadzono kilka niezależnych śledztw. Nie wszystkie ciała ofiar zostały odnalezione. Historycy nie osiągnęli konsensusu co do przyczyn i okoliczności, jakie towarzyszyły zdarzeniu.

 

 

Gibraltar zajmuje niewielki półwysep nad Cieśniną Gibraltarską, oddzielającą Europę od Afryki. Od wybrzeży Maroka dzieli go ok. 20 km, a od Hiszpanii oddziela go jedyna granica lądowa długości ok. 1200 m.

Skip to content