Projekt „Poznaj atom”

Projekt „Poznaj atom”

Miło nam poinformować, iż miesiąc listopad upłynął w ZSE nie tylko pod hasłami patriotycznymi i w atmosferze pamięci o Naszej Niepodległej, ale również, po raz drugi, uczestniczyliśmy w ogólnopolskim projekcie, organizowanym pod patronatem Ministerstwa Energii pt.”Poznaj atom”.
O tym, że mamy uran w Polsce wiemy już od dawna. Wydawać by się mogło, że brak jest zainteresowania uranem i jego zasobami, zwłaszcza, że trendy w energetyce coraz bardziej skłaniają się ku odnawialnym źródłom energii.

 

Nic bardziej mylnego. Naukowcy z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego wznowili badania nad pozyskiwaniem tego metalu z naszych krajowych zasobów. Pokłady tego pierwiastka, znajdują się, między innymi, w Sudetach i w Górach Świętokrzyskich. Źródłem uranu są również łupki dictyonemowe z terenu Obniżenia Podlaskiego. Są to te same łupki, z pokładów których, chcemy eksploatować gaz łupkowy.
Najlepiej zapowiadającymi się złożami uranu w Polsce są piaskowce pochodzące z okolic Mierzei Wiślanej, głównie złoża koło Krynicy Morskiej i Ptaszkowa. O tym, jakie są perspektywy pozyskiwania uranu ze złóż krajowych oraz o światowym rozwoju energetyki atomowej opowiadał naszym uczniom pracownik AGH Mikołaj Oettingen. W serii spotkań z energetyką jądrową, pod opieką naszej nauczycielki Izabeli Góralczyk, wzięły udział klasy I, II, III kierunku energetyka odnawialna oraz uczniowie z II klasy szkoły branżowej.
Skip to content