„Od Bałtyku do Tatr”

„Od Bałtyku do Tatr”

20 października 2018 Wolontariat naszej szkoły zorganizował spotkanie dla dzieci z Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 1. Tym razem w związku z 100-tną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości akcja nosiła tytuł: „Od Bałtyku do Tatr” i poświęcona była różnym regionom naszej Ojczyzny. Wszyscy uczestnicy podzielili się na cztery grupy: Lajkoniki, Hanysy, Pyry i Janosiki, w których dzielnie walczyli o nagrody.

Na początku odbyły się konkurencje sportowe m.in.: wyścig Lajkoników, turlanie pyry, żywe bryłki węgla, skok Janosika. Następnie uczestnicy zmierzyli się w teście wiedzy, w czasie którego musieli odpowiedzieć m.in. na pytania:

· Gdzie znajduje się geometryczny środek Polski?

· Gdzie znajduje się drugi co do wielkości zegar w Europie?

· Jak się nazywał pierwszy papież z Europy Wschodniej?

Kolejne zmagania odbyły się na płaszczyźnie plastycznej. Grupy musiały przygotować symbole, które są charakterystyczne dla regionu Polski, z którego wzięły się ich nazwy.

Ostatnia konkurencja teatralna polegała na przedstawieniu w formie krótkiej inscenizacji trudnych słów, które można spotkać na Śląsku, W Wielkopolsce, Krakowie i Podhalu np. meluzyny, mięsopust, comber babski, podłazy.

Nasze spotkanie uświetnił pokaz Damiana Gumulskiego z kl. 4G, który przyniósł stroje regionalne. Zaprezentował ich historię, ubierając w nie wolontariuszy i dzieci. Poprowadził też ostatni element spotkania , którym okazał się taniec poloneza. I zrobił to doskonale. Cała aula wypełniła się tańczącymi parami, wykonującymi figury taneczne pod dyktando Damiana. W imieniu Wolontariatu składamy mu serdeczne podziękowania.

Spotkanie zakończyliśmy wręczeniem słodkich upominków naszym gościom.

A potem…

Wolontariat posprzątał aulę i poszedł zregenerować siły. Najpierw udaliśmy się do Escape Roomu, w którym świetnie się bawiliśmy, otwierając kolejne zamki i rozwiązując niesamowite zagadki, by wydostać się na zewnątrz. Potem uzupełniliśmy kalorie w restauracji Mcdonald, gdzie zawalczyliśmy z frytkami, kanapkami i coca colą.

Skip to content