Wizyta w Pilkington IGP

Wizyta w Pilkington IGP

W dniu 11 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy 3 technikum odwiedzili krakowski oddział firmy Pilkington IGP.

Firma Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego.

NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w 105 krajach.

NSG Group w Polsce reprezentowana jest przez trzy spółki, które zajmują się produkcją i przetwarzaniem szkła:

  • Pilkington Polska Sp. z o.o. – rok założenia: 1995
  • Pilkington IGP Sp. z o.o. – rok założenia: 1990
  • Pilkington Automotive Poland  Sp. z o.o. – rok założenia: 1997

Pilkington IGP w Polsce składa się z  siedmiu oddziałów zlokalizowanych w: Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Ostrołęce, Skierniewicach, Szczecinie i Wrocławiu.

Na  początku pobytu w firmie zaprezentowano nam prezentację o rozwoju firmy, rodzajach szkła i jego zastosowaniu, później zwiedziliśmy hale produkcyjną na której zobaczyliśmy wszystkie etapy produkcji wyrobów w Krakowie. Zobaczyliśmy różne rodzaje szkła, sposób łączenia szyb z ramkami w produkcji szyb zespolonych, sposoby składowania wyrobów, sposób wycinania szyb o specjalnych kształtach, piece do hartowania szkła. Pokazano także nam jak zachowuje się szyba hartowana i jakie parametry norm winna spełniać. Specjalnie dla nas zahartowaną szybę rozbito tak jak to się robi w czasie kontroli.

Skip to content