„Cienie i blaski kultury sarmackiej”

„Cienie i blaski kultury sarmackiej”

13.06.2017 klasa I F wzięła udział w lekcji muzealnej: „Cienie i blaski kultury sarmackiej” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Pokaźny zbiór dawnego polskiego malarstwa portretowego pozwolił przenieść się w świat kultury sarmackiej, ideologii, stylu życia, obyczajowości szlachty polskiej XVI – XVIIIw. Natomiast stroje, w które uczniowie mogli się poprzebierać, pozwoliły rozpoznać elementy ubioru sarmackiego oraz stworzyć portret Sarmaty.

Równie interesująca okazała się sala poświęcona staropolskim zwyczajom pogrzebowym. Liczne portrety trumienne, katafalk w kształcie gryfa, żałobne chorągwie i szaty liturgiczne to bogate świadectwa ówczesnej obyczajowości. Całość uzupełniona została analizą fragmentów pamiętnika Marcina Matuszewicza z XVII w.

Na zakończenie młodzież stworzyła współczesne hasła reklamowe, które promowały pozytywne wartości sarmatyzmu.

Skip to content