„Zawodowe Rozdroża” w Niemczech

„Zawodowe Rozdroża” w Niemczech

Miesiąc maj zagościł u nas na dobre, a do szkoły spływają kolejne relacje z zagranicznych praktyk. Tym razem z Niemiec.
Po przyjeździe do Schkeuditz młodzież wraz z opiekunami została zakwaterowana w ośrodku firmy „Vitalis”.
Poniedziałek był dniem zwiedzania Lipska. Uczestnicy podziwiali dwa zabytkowe kościoły, św. Mikołaja (Nikolaikirche) i Tomasza (Thomaskirche), zabytkowy rynek z ratuszem (Altes Rathaus), budynek giełdy towarowej (Alte Boerse), budynek urzędu miar (Alte Wage), niepowtarzalne pasaże handlowe (Handelspassagen), restaurację „Auerbachs Keller”, budynek dworca (Hauptbahnhof) z bardzo nowoczesnymi galeriami handlowymi, zabytkowe kamienice (Romanus-Haus, Frege-Haus i Koffebaum z pierwszą kawiarnią w Niemczech), gmach opery i filharmonii i w końcu wieżowiec uniwersytecki (Universitaetshochhaus) z platformą widokową, z której mogli obejrzeć panoramę miasta i okolicy z wysokości 143 metrów. Po południu część grupy zostały zapoznana z sposobem dotarcia do wybranych miejsc praktyk. Przećwiczyli jazdę lipskimi tramwajami i szybką kolejką miejską (SBahn).
Od wtorku – czas na pracę. Po zapoznaniu z wymaganiami i obsługą urządzeń oraz zasadami BHP uczniowie dostali swoje pierwsze zadania. Elektronicy – montaż drukarek 3D, elektrycy – poznanie funkcji programu AutoCAD. Po zajęciach praktycznych był również czas na trochę sportu i integrację z młodzieżą z innych krajów. Pierwszy mecz Polska – Portugalia zakończył się co prawda przegraną Polski, ale do końca praktyk jeszcze daleko.
W sobotę i niedzielę odbyły się dalsze wędrówki pozwalające lepiej poznać kraj gospodarzy. Te dwa dni stażyści spędzili w Berlinie, poznając różne oblicza tego miasta.

Tekst opracowała pani Agnieszka Samborek.

Poniżej galerie zdjęć:

Schkeuditz

Poczdam

Lipsk

Berlin

Skip to content