Konkursy

Konkurs pieśni patriotycznej

Drodzy Wychowankowie!

     W związku ze 102 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę proponujemy Wam konkurs pieśni patriotycznej. Zaśpiewaj i nagraj wybraną pieśń, a następnie prześlij ją na adres mailowy: internatkonkurs@interia.pl do 30 listopada. Aby ułatwić Wam wybór poniżej zamieszczamy krótką informację na temat niektórych z nich:

 

Pierwsza Brygada – ulubiona pieśń marszałka Józefa Piłsudskiego. Powstała w 1917 r. Ma kilka różnych tytułów i wersji tekstu. Józef Piłsudski w przemówieniu wygłoszonym z okazji III Zjazdu Legionistów 10 sierpnia 1924 r. powiedział: „Dziękuję za tę najdumniejszą pieśń jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”.

 

Piechota – jak podają źródła, pieśń powstała w środowisku Legionów Polskich w latach 1915–1916 lub w 1918 r. Mimo dużej popularności pojawiła się w śpiewnikach dopiero w latach trzydziestych. W okresie II wojny światowej melodię Piechoty wykorzystano w wielu nowych piosenkach partyzanckich.

 

O, mój rozmarynie – po raz pierwszy opublikowano tę pieśń w r. 1915. Występuje ona w kilku wariantach różniących się tekstem i liczbą zwrotek. Pierwowzorem melodii jest ludowa piosenka „Koło ogródeczka woda ciekła”, zamieszczona przez Oskara Kolberga w jego monumentalnym dziele Lud. Warto dodać, że rozmaryn w wierzeniach ludowych symbolizuje miłość i wierność.

 

Ułani, ułani – jak większość polskich pieśni żołnierskich jest ona wzorowana na melodii ludowej. Niewiele wiadomo o twórcach i czasie powstania tej humorystycznej pieśni. Badacze doszukują się jej pierwowzoru w okresie Księstwa Warszawskiego.

 

Wojenko, wojenko – wszelkie informacje na temat tej bardzo popularnej piosenki legionowej są niepewne. Prawdopodobnie powstała w 1914 lub 1917 r. w 3. pułku Piechoty Legionów.

 

Przybyli ułani – podstawą tej popularnej piosenki wojskowej jest melodia ludowa. Utwór powstał w 1914 r. Jest znany w różnych wariantach tekstowych, żołnierze bowiem sami dodawali kolejne zwrotki. Pierwszych sześć strof ułożył jednak znany z nazwiska legionista, Feliks Gwiżdż.

 

Mamy nadzieję, iż śpiewanie pieśni patriotycznych będzie dla Was pouczającą lekcją historii i patriotyzmu. Na zwycięzców czekają nagrody. W razie wątpliwości prosimy o kierowanie pytań na wyżej podany adres mailowy. Nad przebiegiem konkursu będą czuwały Panie: Bożena Janik i Iwona Dziedzic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *